Flat Preloader Icon

CANTATE DEO – PIERWSZY ROK ISTNIENIA

Chór Cantate Deo powstał 10 listopada 2008 roku z inicjatywy księdza proboszcza Jerzego Ślusarczyka. Dyrygentem, kierownikiem muzycznym i duszą naszego zespołu jest Pani Krystyna Ober – Szulęcka. Chór liczy obecnie około 40 osób, towarzyszy nam radosna i niepowtarzalna atmosfera zarówno podczas prób jak i spotkań integracyjnych.

Praca w chórze to prawdziwa uczta dla wszystkich, którzy kochają śpiewać. Można tu nie tylko rozwijać swoje muzyczne pasje, doskonalić warsztat wokalny ale też poznać nowych ludzi. Radość wspólnego śpiewania przynosi wiele satysfakcji, na długi czas pozostaje w pamięci i dodaje skrzydeł. Każdy z nas ma liczne obowiązki, ale towarzyszy nam przesłanie „ BÓG MNOŻY TWÓJ CZAS, JEŚLI TY MASZ CZAS DLA NIEGO”. Dlatego mamy też czas na wspólną zabawę podczas spotkań integracyjnych. Często spotykamy się na różnych, organizowanych przez członków naszego chóru imprezach. Dzięki naszemu proboszczowi przeżyliśmy niezapomniane chwile podczas kuligu w miejscowości Rzeczyca. 18 maja uczestniczyliśmy w IV spływie kajakowym im. Jana Pawła II, organizowanym przez Romana Frankiewicza. Tego dnia uraczył nas swoją gościną w swoim ośrodku nasz chóralny kolega, Irek Cyplik.

Pamiętamy o swoich imieninach, urządzamy wspólne biesiady z zaprzyjaźnionym chórem HEJNAŁ z Wijewa i Brenna. Wyjeżdżamy na imprezy kulturalne np. do wrocławskiej Opery, czy na koncert Chóru Aleksandrowa do Zielonej Góry. Jak widać oprócz pracy są też przyjemności. Jak minął rok naszej pracy? Oto krótkie kalendarium. W listopadzie 2008 roku odbyło się pierwsze spotkanie chóralne, a już podczas Pasterki Bożego Narodzenia zabrzmiały kolędy w naszym wykonaniu. Pod koniec stycznia zorganizowaliśmy Wieczór Kolęd, na którym zaśpiewaliśmy 9 utworów (kolędy i pastorałki). W okresie Wielkiego Postu przygotowaliśmy oprawę muzyczną do Mszy Św. w Niedzielę Palmową, a w Wielki Piątek uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej, pogłębiając śpiewem przeżycie Męki Pańskiej. W Niedzielę Wielkanocną wzbogaciliśmy Mszę Św. pieśnią chóralną. Ważnym świętem w naszej parafii, w maju była Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej. Z wielką radością przygotowaliśmy oprawę muzyczną, uświetniając tę uroczystość. Dzień 15 sierpnia to Święto Wniebowzięcia NMP i Dzień Wojska Polskiego. Zaprezentowane przez nas pieśni wzbogaciły uroczystą Mszę Świętą. 1 września – inauguracja nowego roku szkolnego a zarazem 70 rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczysta Msza Święta, homilia ks. Jerzego Ślusarczyka i odpowiednio przygotowany repertuar naszego chóru, to pierwsza wielka lekcja historii w nowym roku szkolnym. We wrześniu uczciliśmy uroczystości odpustowe w Sławie i w Przybyszowie. Wielkim wyzwaniem dla nas było przygotowanie uroczystości z okazji 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej i Święta Niepodległości. Przyjęliśmy na siebie to wyzwanie przygotowując widowisko słowno – muzyczne pt. „Do Ciebie Polsko…”, które odbyło się 15 listopada i zostało przyjęte z wielkim uznaniem władz miasta a także licznie zebranej publiczności. Na widowni byli też goście z Głogowa, Wschowy i okolic. Gratulacjom nie było końca – owacje na stojąco, ogromny kosz kwiatów od władz miasta, wzruszające podziękowania i życzenia od Pana Burmistrza, Cezarego Sadrakuły, były dla nas szczególnym uznaniem. Z dumą i radością przyjęliśmy ten aplauz, bo to przecież największa nagroda dla wykonawców – artystów, tym bardziej, że był to nasz pierwszy taki koncert. Dodało nam to animuszu i poczucia wiary we własne siły i możliwości. Niemalże bez oddechu podjęliśmy kolejne wyzwanie – 22 listopada wzięliśmy udział w VIII Przeglądzie Pieśni Religijnej „Cecyliada” we Wschowie. Uczestniczyło w nim 14 chórów i wiele zespołów, przegląd trwał dwa dni. Nasz chór wyróżnił się spośród innych chórów, otrzymaliśmy wielkie brawa i gratulacje. Pieśń „Bogarodzica Dziewica” , którą wykonaliśmy w szczególnej scenerii wywarła wielkie wrażenie. 13 grudnia odbył się kolejny wieczór integracyjny, w szczególnej scenerii i atmosferze świętowaliśmy mały jubileusz – nasz 1 rok istnienia. Myślą przewodnią tego wieczoru była św. Łucja i Święto Światła, był to wieczór przy świecach, grzańcu, korzennych ciasteczkach, muzyce i poezji.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierają nasze poczynania i zapraszamy do uczestnictwa w naszym chórze tych, którzy kochają śpiewać i mogą swym głosem wzbogacić nasz chór.

Próby odbywają się w poniedziałki i środy w godz. od 17.30 – 19.30 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sławie przy ul. Ogrodowej.

error: Content is protected !!